Welcome, Guest. Please login or register.

Author Topic: Vreau sa mut un site wordpress de pe o gazduire platita pe una proprie  (Read 1180 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline RadioClick

• Sr. Member
  • To be or not to be ...
    • View Profile
    • Muzica, nu galagie ...
Dupa cum spune si titlul acestui topic, Vreau sa mut un site wordpress de pe o gazduire platita pe una proprie, insa nu inteleg de ce nu reusesc si bine-nteles ca nu le pot cere ajutorul celor unde am gazduirea. Am incercat sa-l mut cu wp-db-backup si cand incerc sa instalez noua database imi da o eroare.

#
[/size]# Structura tabelului `wp_commentmeta`
#
CREATE TABLE[/url]
`wp_commentmeta` ([/font]
`meta_id` BIGINT[/url]( 20 ) UNSIGNED NOT[/url] NULL AUTO_INCREMENT ,
`comment_id` BIGINT[/url]( 20 ) UNSIGNED NOT[/url] NULL DEFAULT '0',
`meta_key` VARCHAR[/url]( 255 ) COLLATE utf8mb4_unicode_ci DEFAULT NULL ,
`meta_value` LONGTEXT[/url] COLLATE utf8mb4_unicode_ci,
PRIMARY KEY ( `meta_id` ) ,
KEY `comment_id` ( `comment_id` ) ,
KEY `meta_key` ( `meta_key` ( 191 ) )[/size])[/color][/size] [/size]ENGINE[/b][/color][/size] [/size]=[/url][/size][/color][/size] [/size]MYISAM[/b][/color][/size] [/size]AUTO_INCREMENT[/b][/color][/size] [/size]=[/url][/size][/color][/size]40995[/color][/size] [/size]DEFAULT[/color][/size] [/size]CHARSET[/url][/size][/color][/size] [/size]=[/url][/size][/color][/size] [/size]utf8mb4[/size] [/size]COLLATE[/b][/color][/size] [/size]=[/url][/size][/color][/size] [/size]utf8mb4_unicode_ci[/size];[/color][/size]
Messagge from MySQL: Documentazione
Stai la o barfa pe Chat romanesc poti sa vezi clipuri amuzante sau Vezi faze comice

ArenaWeb

Offline adamas

• Full Member
    • View Profile
https://www.youtube.com/watch?v=ndPou9vygHI

uite aici iti da pas cu pas, nu ai ce sa gresesti. am invatat si eu sa migrez siteuri cu tutorialul ala.

bafta.
*Link Removed*

Offline RadioClick

• Sr. Member
  • To be or not to be ...
    • View Profile
    • Muzica, nu galagie ...
Salve, am uitat sa specific ca nu am cpanel ci sentora.
Stai la o barfa pe Chat romanesc poti sa vezi clipuri amuzante sau Vezi faze comice

Offline xenno

• Jr. Member
  • **
    • View Profile
    • Webdesign @ XeNNo
Ok ... nu cpanel dar ... phpmyadmin ?
Adica ... exporti vechea baza de date (sau o ai asa cum e ea ... un back-up) si o importi in noua locatie folosind phpmyadmin
Nu are treaba cu cpanel sau sentora ... este doar o problema php/mysql
Daca nu ai php si mysql la aceleasi versiuni ca cele din vechea locatie (la provider) este posibil sa iti dea erori.
Incearca pe cat posibil sa ai aceleasi versiuni si apoi sa importi baza de date veche intr-una noua ...

Offline RadioClick

• Sr. Member
  • To be or not to be ...
    • View Profile
    • Muzica, nu galagie ...
Am phpadmin si sentora ca panou de control. Difera php la sentora, fiind unl putin mai vechi, 5.3.3 si nu stiu cum sa updatez astea, o sa mai caut pe google.

Offline d_alinus2004

• Full Member
    • View Profile
Nu uita, dupa ce muti site-ul pe noua gazduire trebuie sa schimbi si NS-urile de la domeniu.

Offline donleona

• Newbie
  • *
    • View Profile
    • Leona Management
Iata sfatul meu pentru mutare site WordPress pas cu pas:

1. Instalezi pluginul WordPress Duplicator (https://ro.wordpress.org/plugins/duplicator/);
2. Creezi un pachet complet de back-up cu instalator (te prinzi repede acolo, in panoul de administrare al modulului);
3. Descarci installer.php si arhiva creata de plugin;
4. Creezi o baza noua de date pe noul server (notezi nume, utilizator si parola pe ceva. Vei avea nevoie de ele).
5. Incarci pe noul server cele doua fisiere create mai devreme (installer.php si arhiva).
6. Accesezi pagina www. site-ul tau . ro. Iti va deschide o lista cu fisiere. Click pe installer.php, se deschide o alta pagina.
7. Completezi toate datele de pe noul server apoi ii dai "Deploy".
8. Cand termina procesul, urmezi pasii de acolo si site-ul este up and running (trebuie sa stergi fisierele legacy si sa salvezi legaturile permanente).

NU UITA. Inainte de toate acestea e bine sa schimbi NS-urile la registrar.

Ar trebui totusi sa ai ceva resurese pe server, in functie de dimensiunea site-ului. Sunt 8 pasi, dar daca ai server decent, dureaza maxim 10 minute tot procesul.

Spor iti doresc!
« Last Edit: June 08, 2016, 04:03:48 PM by donleona »
Prin natura ei, viata nu poate să dea garanţii, pentru că aceasta ar contracara Óntregul ei scop.

Offline Reflect

• Newbie
  • *
    • View Profile
    • Noutati IT
Am mutat de curand site de la xservers pe un vps cu acelasi panou de administrare, Sentora. Am procedat in felul urmator: Direct din cpanel-ul de la xservers, in file manager, am arhivat toate fisierele site-ului apoi am descarcat arhiva in pc. Baza de date am exportat-o direct din phpmyadmin, rapid si sigur in pc. Am adaugat domeniul in panou sentora, am creat contul ftp, baza noua de date, e-mail, etc. Am incarcat arhiva cu fisierele site-ului si am extras-o. Apoi am importat si baza de date in phpmyadmin. Urmatorul pas a fost sa modific wp-config pentru a conecta site-ul la baza de date din sentora. In pasul final am adaugat domeniul in cloudflare si am directionat dns-urile spre noul IP. Apoi am adaugat ns-urile furnizate de catre cloudflare domeniului respectv. NS-urile cloudflare se propaga destul de rapid. Astfel nu am avut downtime in timpul migrarii.

Sper sa fie de folos, chiar daca scriu putin cam tarziu.